unavaZamávajte jarnej únave na rozlúčku

Keď nás po dlhej zime konečne začne zohrievať slnko, všetci sa tešíme z prichádzajúcej jari. Príroda sa síce prebúdza, ale mnoho ľudí by, naopak, najradšej zaľahlo do postele. Nedostatok slnečných lúčov počas zimy odrazu vystrieda oteplenie a takáto náhla zmena je pre náš organizmus záťažou. Práve preto sme na začiatku jari náchylnejší na ochorenia a cítime sa unavení. Prepadáva aj vás každoročne jarná únava? Máme pre vás tipy, ako ju poraziť raz a navždy.

Jarný detox vás naštartuje

Jar je ideálnym obdobím na naštartovanie metabolizmu, ktorý si po zime doslova pýta, aby sme ho prebudili. Do svojho jedálnička je preto potrebné zaradiť väčšie množstvo živín v podobe ovocia a zeleniny. Nezabúdajte na dostatok tekutín, nepite iba vtedy, ak už pociťujete smäd. Za únavou sa totiž môže skrývať aj zanedbaný pitný režim. Usilujte sa preto denne prijímať aspoň tri litre tekutín. Vhodná je čistá voda, ale aj bylinkové čaje. Takto sa zbavíte zvyškov, ktoré sa v organizme usadili počas zimy, sviatkov a fašiangového hodovania. Keď odplavíte toxíny, budete sa cítiť plní energie a života.

Alkoholu a cigaretám vstup zakázanýunava

Predstavte si, že sa vám podarí zmeniť stravovacie návyky na zdravšie, úspešne upravíte svoj jedálniček, budete pravidelne športovať. Super, to je dobrá cesta. Ale ak sa popritom nebudete chcieť vzdať alkoholických nápojov a fajčenia, všetko by bolo zbytočné. Hoci by ste stravou toxíny odstránili, ďalšie (a ešte škodlivejšie) by ste do tela dostávali. V boji s jarnou únavou sú skrátka alkohol a cigarety tabu.

Posilnite svoju imunitu

Počas prechodného obdobia na nás na každom kroku striehnu vírusy a v kombinácii so striedaním teplého a studeného počasia sme azda všetci omnoho náchylnejší na ochorenia. Preto spolu s jarnou detoxikáciou ide ruka v ruke posilňovanie obranyschopnosti organizmu. Stavte na dary prírody a doprajte si aktívne látky, ktoré stimulujú imunitný systém a podporia jeho funkciu. Medzi takýchto „bojovníkov“ patria bylinky ako Angelika čínska, ktorá pôsobí proti únave, Pestrec mariánsky, ktorý je zároveň účinným antioxidantom, Chlorella, Ginko, Zelený čaj a mnohé ďalšie. Aby ste nemuseli mať zásoby z každej bylinky zvlášť, výhodné je siahnuť po výživovom doplnku, ktorý ich všetky obsahuje v jednej dávke. Kapsuly Ma défense obsahujú prírodné výťažky na podporu obranyschopnosti, starajú sa regeneráciu a tiež štíhlu líniu.

unavaV zdravom tele zdravý duch

Táto fráza platí pre obdobie jari dvojnásobne. Pohyb vás nabije energiou, dobrou náladou a podporí aj spaľovanie tukov. Obzvlášť vhodný je šport na čerstvom vzduchu, ktorý je hotovou vzpruhou pre telo i pre dušu. Že sa vám po príchode domov z práce nechce nič, iba spať? Skúste sa premôcť a choďte aspoň na prechádzku. Majte však na pamäti dôležitú zásadu: Vyberajte si takú športovú alebo inú pohybovú aktivitu, do ktorej sa nebudete musieť stále iba nútiť, ale ktorá vás bude baviť. Zaručená istota, že sa šport stane neoddeliteľnou súčasťou vášho života.

Dobrú noc

Čo môže byť lepším riešením únavy, než spánok? Prestaňte ponocovať a poriadne sa vyspite. V najideálnejšom prípade by mal spánok trvať približne osem hodín, kvôli rozličným okolnostiam (prehadzovanie sa v spánku, nočná návšteva wc, plačúce dieťa či hluční susedia…) sa to už však dodržiava ťažšie. Kvalitnejšie sa vyspíte, ak pôjdete do postele pred polnocou, než vtedy, ak by ste zaľahli neskôr. Faktom zostáva, že dostatok spánku umožňuje telu načerpať nové sily, aby mohlo ďalej fungovať. Nebráňte sa ani poobednej sieste, ak cítite, že ju potrebujete. Tá by však nemala presiahnuť polhodinu, inak sa budete cítiť ešte viac unavení.